لوگو سیکا صنعت پارس

سوالات متداول

ال ای دی یا Light Emitting Diode ، دیود نورافشان یا دیود نورانی است که کاربرد وسیعی نیز درمصارف خانگی و صنعتی دارند. در مراجع گوناگون، دیود گسیل نور و دیود نور دهنده نیز نامیده می شوند. LED ها در مراجع گوناگون، دیود گسیل نور و دیود نور دهنده نیز نامیده می شوند. یک قطعه الکترونیکی که در دسته دیود ها قرار می گیرد ، دیود یک قطعه یکسو کننده جریان است ، مشهور است برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ توسط TOMAS P.PEARSALL  ساخته شده و در سال ۱۹۷۹ آقای SHUJI NAKAMURA موفق به تولید ال ای دی آبی رنگ شد و جایزه نوبل دریافت کرد.

آزمون های دوام لامپ های ال ای دی مطابق با استاندارد الزامات عملکردی لامپ ال ای دی بالاست سر خود (۲۰۴۲۲)  شامل ۴ آزمون ذیل می باشد:

 

آزمون کلید زنی ولتاژ تغذیه لامپ ال ای دی :

در ولتاژ آزمون لامپ باید در هر ۳۰ ثانیه روشن و خاموش شود. این چرخه باید برای تعدادی برابر با نصف طول عمر اسمی بر حسب ساعت تکرار شود.

 

آزمون چرخه دمایی لامپ ال ای دی :

لامپ ال ای دی باید در محفظه آزمون با دمای ۱۰- تا ۴۰+ درجه سانتیگراد در یک دوره ۴ ساعته با ۲۵۰ چرخه (۱۰۰۰ساعت) قرار داده شود. که این دوه ۴ ساعته شامل یک ساعت قرار گیری در هر یک از حدود دمایی و ۱ ساعت زمان انتقال بین حدود دمایی است. لامپ ال ای دی در ولتاژ آزمون ۳۴ دقیقه روشن و ۳۴ دقیقه خاموش می باشد.

 

آزمون تسریع طول عمر عملکردی لامپ:

لامپ ال ای دی بطور پیوسته بدون کلید زنی در ولتاژ آزمون و دمای متناظر با ۱۰K بالاتر از بیشینه دمای عملکردی اظهار شده توسط سازنده (اگر دمای کارکرد اظهار نشده بود آزمون باید در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد انجام شود)

لامپ ها به مدت ۲۵ درصد طول عمر اسمی (حداکثر ۶۰۰۰ ساعت) بدون سوئیچینگ روی میز تست کار کند.

شار نوری: کل نور خارج شده از یک منبع نوری در واحد زمان در تمام جهات در فضا را شار نوری می گویند که با ϕ نمایش داده می شود و واحد آن “لومن” است که با Lm نشان داده می شود. بدیهی است هرچه شار نوری یک لامپ بیشتر باشد، لامپ پر نور تر است.

نسبت شار نوری خارج شده به توان مصرفی آن است و نشان دهنده کارایی و بهره وری لامپ است . هرچه این عدد بالاتر باشد نشان دهنده این است که لامپ با مصرف انرژی کمتر، شار نوری بیشتری تولید می کند. به عبارت دیگرهرچه بهره نوری لامپ بیشتر باشد آن لامپ از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه تر است. واحد بهره نوری لومن بر وات Lm/W است.

توان تعیین شده از توسط سازنده که بر حسب وات بیان می شود

دمای رنگ: دمای رنگ عددی است که بر حسب کلوین بیان می شود، به نوعی بیان کننده رنگ نور خروجی لامپ می باشد. هرچه این عدد بزرگتر باشد، رنگ نور بیشتر به محدوده رنگ های سرد و سفید نزدیک تر است. و هر چه این عدد کوچکتر باشد ، رنگ نور به محدوده رنگ های گرم و خورشید نزدیک تر است.

وقتی جسم سیاه را به اندازه ی ۶۵۰۰ کلوین حرارت دهیم نوری به رنگ  لامپ ۶۵۰۰ کلوین تولید خواهد کرد.

شاخص نمود رنگ: با در نظر گرفتن خورشید به عنوان مبنای نوری ، این شاخص نشان می دهد که اشیا زیر نور منتشر شده توسط لامپ به چه اندازه به رنگ واقعی آن نمایش داده می شود. این شاخص با CRI  یا RA  نمایش داده می شود. و عددی بین ۰ تا ۱۰۰ است. در واقع عامل اصلی نمود رنگ مطلوب توسط نور یک لامپ، کامل بودن طیف نور آن است.

تمامی لامپ های ال ای دی دارای برچسب مصرف انرژی می باشند. که با استفاده از میزان شار و توان لامپ به دست می آید. و شاخص انرژی مطابق با رتبه اظهار شده می باشد.

یک راهنما برای چگونگی دقیق دیدن رنگ توسط افراد به طور متوسط، و بیان کننده قابلیت تفکیک بین رنگ های مشابه است.
یک پله بیضی مک آدام: ۱ SDCM

دسته بندی ال ای دی ها به صورت زیر است:

DIP (DUAL IN LINE

DIP از لحاظ ظاهری دارای دو پایه مثبت و منفی بلند، و در مدل های اولیه لامپ ال ای دی و تابلو روان استفاده می گردد.PACKAGE)

SMD

SMD  (SURFACE MOUNT DIVICE) که با حذف پایه های DIP دارای ابعاد کوچکتر و همچنین افزایش بهره نوری، توان مصرفی، کیفیت نور خروجی و طول عمر را به همراه داشته است. می توان گفت پر کار برد ترین مدل در صنعت روشنایی است  که یک نور یکنواخت می دهد.

COB

COB(CHIP ON BOARD) تفاوت آن با SMD در تمرکز نور خروجی و حجم فضای اشغالی است.

MCOB

MCOB (MULTI CHIP ON BOARD) قرار گیری چند COB به صورت مجتمع روی یک برد.

keyboard_arrow_up